Satış ve Danışma Hattı: +90 212 270 74 41

Gost-R SertifikasıANASAYFA Firma Adı Gost-R Sertifikası

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Rusya Federasyonu sınırları dahilinde Toptan ve Perakende satışı yapılan her mal için bu gerekli olan belgedir.. 1 Ekim 2000 yılı itibariyle zorunlu kılınan bu belge 2004 yılı Kasım ayında Gümrüklerin Bavul ticareti ve kargo ticaretine kapanması sebebiyle firmalara bir kez daha gerekliliği hatırlatılmaktadır. Rusya Federasyonunun standardı olan bu belge içeriği bakımından ISO, TSE ve CE gibi normlara eşdeğer bir belgedir. Gost-R belgesi gümrüklerde gümrük belgelerinin arasında istenmesinin dışında iç piyasada mağazalarda da yapılan denetimlerde istenmektedir. Rusya, ya yapılan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli yolu ürettiğiniz mallara sertifika almaktır. Ülkede 1997 yılında yaşanan kriz sebebiyle ihraç ve ithal edilen tüm ürünlerde kalite konusu daha çok önem kazanmıştır.

 

GOST- R Sertifikası Neden Gereklidir?

1 Ekim 2000 tarihinde GTK ( Rusya Gümrük İdaresi ) Tebliğince ülkeye ihraç edilen her türlü mal geçişinde bu belge zorunluluğu getirilmiştir. Rusya standartlarına uygun olduğu bu belge ile kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde, satış olanağı sunmaktadır.

 

GOST-R Sertifikaları Hangi Bölgelerde Geçerlidir?

GOST Belgesinin Resmi olarak geçerli olduğu ülkeler: Rusya Federasyonu

Gost R sertifikasının etkili olduğu ülkeler: Beyaz Rusya ( Belarusya ), Özbekistan, Moldova, Azerbaycan, Kazakistan, Ermenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan

 

GOST- R Sertifika Türleri

Gost-R Sertifikası: Ürünlerin ve hizmetlerin kalite ve güvenliğini GOST-R standartlarına uygun olduğunu tasdik eden bir belgedir. Bu belge aynı anda Kalite sertifikası, Güvenlik sertifikası, Gümrük sertifikası diye adlandırılmaktadır. Ürün ve hizmetlerin kalite belgelendirilmesi bazı ürün ve hizmetlere zorunlu, bazı ürün ve hizmetlere istek üzerine yapılmaktadır. Sertifikanın zorunlu alınması gereken ürün ve hizmetlere sarı renkte sertifika,istek üzerine alınması gereken ürün ve hizmetler için ise mavi renkte sertifika verilmektedir.Rusya devlet standartlarının 30 temmuz 2002 y. No:64“Kalite belgelendirilmesi zorunlu olan ürün ve hizmetler kanununa” istinaden ürün ve hizmetlere sarı renkte sertifika alınması zorunludur.Sertifika,ürün ve hizmetlerin Rusya Devleti tarafından akredite edilmiş laboratuarlarda test edilerek ve test protokolüne istinaden devlet tarafından akredite edilmiş sertifika merkezleri tarafından verilmektedir.Eğer ürün ve hizmetlerin GOST-R uygunluk belgelendirilmesinden hariç Yangın ve Hijyen belgelendirilmesi zorunlu ise,Rusya MÇS Bakanlığı 08Temmuz 2002y. No:320 “Yangın belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” ve Rusya Devleti Hijyen standartları 15 Ağustos 2002y. No:325 “Hijyen belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” kanunlarına istinaden önce Hijyen ve Yangın belgeleri alındıktan sonra GOST-R kalite belgesi verilmektedir.

 

Goststroy Sertifikası: Goststroy belgesi inşaatta kullanılan ürünlere verilmektedir. Bu belge Rusya Devlet GOST-R,SNİP, PB normlarına uygun olduğunu tasdikleyen belgedir. Bu belge Rusya inşaat bakanlığı tarafından GOST-R belgelendirme sistemi kurallarına göre verilmektedir. Bu yüzden GOSTSTROY sertifikasında iki kuruluşunda ismi geçmektedir

 

Hijyen Belgesi: Ürünlerin Rusya Devleti Hijyen normlarına uygun olduğunu tasdikleyen belgedir.Hijyen belgesi Rusya devleti “SAN EPİD NADZOR ,TSGSEN” kuruluşu tarafından yapılan test ve sonuçlarına göre verilen belgedir.Hijyen belgesi Sağlık Bakanlığının 15 Ağustos 2001y No:325 “Hijyen belgesi zorunlu olan ürünler ”kanununa istinaden alınmaktadır.Hijyen belgesi insanla dolaylı veya dolaysız temasa geçen ve insan sağlığına zarar verebilecek ürünlerin hepsine zorunludur.

Red Mektubu: Bu belge Rusya Devleti tarafından akredite edilmiş sertifika merkezleri tarafından verilmektedir. Genelde red mektubu kalite belgelendirilmeye zorunlu olmayan ürünler için verilmektedir

Red Mektubunun iki türü vardır:

  • Red Mektubu –ürünlerin satışı için
  • Red Mektubu –ürünleri gümrükten geçirmek için

Gümrük için verilen Red Mektubu sadece “VNİİS” tarafından verilmektedir.

Yangın Sertifikası: Ürünlerin Rusya Devleti yangına dayanıklılık normlarına uygunluk belgesi olan Yangın Sertifikası Rusya iç işleri bakanlığına bağlı olan MÇS kuruluşu tarafından verilmektedir. Yangın Sertifikası MÇS kuruluşu 08 Ağustos 2002 “Yangın Sertifikasına zorunlu olan ürünler” kanununa istinaden verilmektedir.

Rostehnadzor(Gostgortehnadzor) Lisansı: Tehlikeli ürün ve maddelerin üretimi ve kullanımı için verilen bir belgedir.

GOST-R Almak için ne yapmak gerekir?

 

Bizi Aramanız Yeterli Olacaktır.


Tarafınıza gönderilen başvuru formu Türkiye de ve Rusya da gerekli incelemelerden geçmekte ve bu bilgiler doğrultusunda firmalara fiyat teklifi sunulacaktır. Taraflar arası anlaşma sağlanınca sözleşme bilgilerinize ve onayınıza sunulacaktır. Başvuru için gerekli belgelerin temin edilmesi ve Avansın ödenmesini takip eden 10 – 15 gün içinde Moskova’dan akredite edilmiş kuruluşlardan yetkili Rus uzmanlar tarafından üretim yerinde incelemeler yapılacaktır. Bu işlem 2 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Rusya dan gelen uzmanların konaklama, uçak biletleri , günlük masrafları tarafımızdan karşılanmaktadır. Bu işlemler 25 – 30 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Rusya Federasyonu sınırları dahilinde Toptan ve Perakende satışı yapılan her mal için bu gerekli olan belgedir.. 1 Ekim 2000 yılı itibariyle zorunlu kılınan bu belge 2004 yılı Kasım ayında Gümrüklerin Bavul ticareti ve kargo ticaretine kapanması sebebiyle firmalara bir kez daha gerekliliği hatırlatılmaktadır. Rusya Federasyonunun standardı olan bu belge içeriği bakımından ISO, TSE ve CE gibi normlara eşdeğer bir belgedir. Gost-R belgesi gümrüklerde gümrük belgelerinin arasında istenmesinin dışında iç piyasada mağazalarda da yapılan denetimlerde istenmektedir. Rusya, ya yapılan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli yolu ürettiğiniz mallara sertifika almaktır. Ülkede 1997 yılında yaşanan kriz sebebiyle ihraç ve ithal edilen tüm ürünlerde kalite konusu daha çok önem kazanmıştır.

 

Ürün ve hizmetlerin kalite belgelendirilmesi bazı ürün ve hizmetlere zorunlu, bazı ürün ve hizmetlere istek üzerine yapılmaktadır. G2ost R sertifikasının zorunlu alınması gereken ürün ve hizmetlere sarı renkte sertifika, istek üzerine alınması gereken ürün ve hizmetler için ise mavi renkte sertifika verilmektedir. Rusya devlet standartlarının 30 Temmuz 2002 yılında No:64 “Kalite belgelendirilmesi zorunlu olan ürün ve hizmetler kanununa” istinaden ürün ve hizmetlere sarı renkte Gost R sertifikası alınması zorunludur. Gost R sertifikası, ürünlerin Rusya Devleti tarafından akredite edilmiş laboratuarlarda test edilerek ve test protokolüne istinaden devlet tarafından akredite edilmiş sertifika merkezleri tarafından verilmektedir. Eğer ürün ve hizmetlerin GOST-R uygunluk belgelendirilmesinden hariç Yangın ve Hijyen belgelendirilmesi zorunlu ise, Rusya MÇS Bakanlığı 08 Temmuz 2002y. No:320 “Yangın belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” ve Rusya Devleti Hijyen standartları 15 Ağustos 2002y. No:325 “Hijyen belgelendirilmesi için zorunlu olan ürünler” kanunlarına istinaden önce Hijyen ve Yangın belgeleri alındıktan sonra GOST-R kalite belgesi verilmektedir.

GOST-R Belgesinin Resmi olarak geçerli olduğu ülkeler: Rusya Federasyonu

GOST- R sertifikasının etkili olduğu ülkeler: Beyaz Rusya ( Belarusya ), Özbekistan, Moldova, Azerbaycan, Kazakistan, Ermenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan

 

2-GTİP Numarası ne demektir?  

 

“Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu” Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde kullanılan 12 basamaklı bir koddur. Bu kodun ilk 6 rakamı Dünya Gümrük Örgütü’ne üye tüm ülkelerce kullanılan Armonize Sistem (Harmonized System-HS) Nomanklatürü kodunu, 7–8 inci rakamlar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılan Kombine Nomanklatür (Combined Nomenclature-CN) kodunu, 9–10 uncu rakamlar farklı vergi uygulamalarımız nedeniyle açılan pozisyonları gösteren kodları, 11–12 inci rakamlar ise istatistik kodlarını göstermek için kullanılmaktadır.

 

 

3-GOST- R Sertifikasının Kullanıldığı Alanlar  

 

Rusya Gümrükleri ( Zorunlu )

Perakende Mağazaları ( Perakende satılan ürünler için )

İnşaatlarda ( İnşaat Kontrolleri isteği doğrultusunda iskan ruhsatı alabilmek)

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane gibi yerler ( çalıştırma izni almak için )

Üretim tesislerinde ve fabrikalarda ( Çalışma izni ve üretim izni almak için )